IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jac
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Jac » 02 sie 2014, 13:59

Agula84 pisze:w zwiazku z faktem iż lekarze gremialnie uznali ze moja choroba to ibs, postanowilam postarac sie o dziecko- okazalo sie, że stres który sobie stworzylam nie sluzy mojemu bebechowi, o nieeeeeeeeeee..... najwiekszy problem to moja praca, temat nie do przeskoczenia i jednak doszlam do wniosku, że jak nie zajde w tym cyklu, to sie jednak poddam bo moje jelito nie wytrzyma mojej emocjonalnej sieczki :(

W zwiazku z tym staraniem odstawilam debridat/ debretin i widze ze to nie byl najlepszy pomysł... :( płakac mi sie chce na to jelito, sni mi sie po nocach ze wyprozniam sie krwią. W ogole w calosci, czuje sie zle i kreci mi sie w głowie, niedobrze mi - bylo juz tak ze 2 lata temu jak mialam mega stresy... :(

Przysiegam, że jakby sie dało przeszczepic jelito to bede sobie chciala taka operacje zrobic bo juz nie mogę sie tak uzerac...
:(:(:( niech mnie ktos przytuli :(
Nie pisz takich smutnych rzeczy, bo zrobiło mi się Ciebie żal... Wiem jak masz tego wszystkiego dość, bo sam użeram się od wielu lat z tym trzyliterowym paskudztwem. Nie nakręcaj się myślami o wypróżnianiu krwią. IBS jest upierdliwy, ale akurat takimi rzeczami nie grozi. Myślę, że Twoje obawy biorą się stąd, że IBS jest przedstawiany jako "zupełnie nieszkodliwa dolegliwość, istniejąca wyłącznie w głowie pacjenta". Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej - w cięższych przypadkach choroba może naprawdę zdezorganizować życie. Ale nadal jest to IBS, a nie choroby niszczące jelita i powodujące krwawe wypróżnienia.

Trzymaj się zatem i życzę Ci powodzenia w staraniach :)

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 02 sie 2014, 22:30

ja chyba nie wierze ze to IBS :( DRAMAT.
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: Maatylda » 02 sie 2014, 22:51

Agula84, sugeruję poważnie- a może jakaś joga relaksacyjna dla duszy (i oczywiście ciała)? albo tai-chi? myślę, że jakaś taka motywująca odskocznia od stresów by tu bardzo pomogła.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 04 sie 2014, 13:44

Agula84 pisze:ja chyba nie wierze ze to IBS :( DRAMAT.

Dlaczego tak uważasz ?
Czy masz jakieś wyniki badań, które mogłyby podważać taką diagnozę ? Może w takim razie warto dalej powadzić konsultacje z lekarzami, oczywiście kompetentnymi, a nie takimi, którzy stawiają diagnozę "IBS" po 10 minutach rozmowy.

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 07 sie 2014, 17:49

Jac pisze:Czy masz jakieś wyniki badań, które mogłyby podważać taką diagnozę
miewam szczeline ktora podkrwawiala co jakis czas delikatnie, i zdazyla mi sie w marcu dosc spora ilosc krwi w ramach wyproznienia niezaleznie od szczeliny. Wykryto mi wtedy co prawda hemeroida 1 stopnia, ale lekarze nie sa przekonani, że on mógl tak krwawic.

co do badan i ich wynikow to na forum przewaza opinia ze stan zapalny w cienkim, wczesniej w grubym, nie jest objawem ibsu,a lekarze uwazaja ze jest na tyle niespecyficzny ze nie mozna powiedziec zeby to byl CD, bo CU to mozna sobie raczej odpuscic. z kolei mam tez pANCA przy braku cANCA co w innych okolicznosciach mogloby sugerowac CU, nie CD, ale lekarka powiedziała mi ostatnio, że obie te choroby klinicznie mam wykluczone. a pANCA w mianie 1:10 to i tak jest wartosc zbyt mala by miala wartosc diagnostyczną....
Jac pisze: Może w takim razie warto dalej powadzić konsultacje z lekarzami, oczywiście kompetentnymi, a nie takimi, którzy stawiają diagnozę "IBS" po 10 minutach rozmowy.
W wiekszosci są to lekarze do ktorych chodzą uzytkownicy forum i są polecani jako ci lekarze od CD/CU. Tak bylo od samego poczatku- zarowno w poprzednim miejscu zamieszkania jak i teraz, łącznie 14 :)

Psychika mi siada tak co jakis czas.... jak mam gorsze dni. Teraz to w ogole byl pomysl ze staralismy sie o dziecko, ale w tym cyklu nie wyszlo :)) i jak juz wiedzialam, że nic z tego to wszystko sie uspokoilo- bez bolu, bez bulgotania, normal... do nastepnego stresu ;/

to chyba troche na zasadzie- gdzie sa bramki tam sa korki i taki mamy klimat :)))

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: iza121 » 07 sie 2014, 18:38

Agula84 pisze:Psychika mi siada tak co jakis czas.... jak mam gorsze dni. Teraz to w ogole byl pomysl ze staralismy sie o dziecko, ale w tym cyklu nie wyszlo ) i jak juz wiedzialam, że nic z tego to wszystko sie uspokoilo- bez bolu, bez bulgotania, normal... do nastepnego stresu
Agula84, próbowałaś psychoterapii :?:

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 08 sie 2014, 12:11

Agula84 pisze:
Jac pisze:Czy masz jakieś wyniki badań, które mogłyby podważać taką diagnozę
miewam szczeline ktora podkrwawiala co jakis czas delikatnie, i zdazyla mi sie w marcu dosc spora ilosc krwi w ramach wyproznienia niezaleznie od szczeliny. Wykryto mi wtedy co prawda hemeroida 1 stopnia, ale lekarze nie sa przekonani, że on mógl tak krwawic.

co do badan i ich wynikow to na forum przewaza opinia ze stan zapalny w cienkim, wczesniej w grubym, nie jest objawem ibsu,a lekarze uwazaja ze jest na tyle niespecyficzny ze nie mozna powiedziec zeby to byl CD, bo CU to mozna sobie raczej odpuscic.

To prawda, przy IBS nie ma krwawień. Są co prawda teorie, że przy IBS może występować bardzo niewielki stan zapalny, ale nie jest on wykrywany za pomocą wykonywanych u nas standardowych badań, więc wydaje się, że ta teoria w Twoim przypadku odpada.

Agula84 pisze:
Jac pisze: Może w takim razie warto dalej powadzić konsultacje z lekarzami, oczywiście kompetentnymi, a nie takimi, którzy stawiają diagnozę "IBS" po 10 minutach rozmowy.
W wiekszosci są to lekarze do ktorych chodzą uzytkownicy forum i są polecani jako ci lekarze od CD/CU. Tak bylo od samego poczatku- zarowno w poprzednim miejscu zamieszkania jak i teraz, łącznie 14 :)
Może tacy lekarze potrafią zdiagnozować CD/CU, ale nie mają doświadczenia pozwalającego zidentyfikować Twój przypadek ? Nie chcę oczywiście nikomu ujmować umiejętności, ani nikogo obrażać, ale może rutynowe postępowanie, akurat w Twoim przypadku się nie sprawdza ?

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 08 sie 2014, 12:20

no wlasnie....

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 08 sie 2014, 12:32

Jac pisze:To prawda, przy IBS nie ma krwawień.
przy IBS nie ma ale już przy hemoroidach mogą występować

Jac pisze:Może tacy lekarze potrafią zdiagnozować CD/CU, ale nie mają doświadczenia pozwalającego zidentyfikować Twój przypadek ?
14 lekarzy? :neutral: 1-3 może być nieudolnych ale nie 14 - to tak na zdrowy rozsądek.

Diagnoza IBS to problem. Problem po pierwsze, bo tak naprawdę nie ma testów, które mogą go jednoznacznie potwierdzić, po drugie, bo nie ma leków, które mogą jednoznacznie pomóc. Ja to rozumiem, ale po wizycie u 14 lekarzy trzeba by już chyba przyjąć tą diagnozę na klatę i co najwyżej się co jakiś czas kontrolować (co kilka lat np 5 i niekoniecznie endoskopowo, a np. za pomocą kalprotektyny, badań krwi). Nie można z tego powodu popadać w paranoję. Stosuj leczenie objawowe - ono trochę ulży. Po za tym, jeśli sama widzisz, że stres pogarsza sprawę i bez niego praktycznie nie masz dolegliwości, to rozpocznij psychoterapię (psychoterapia nie równa się choroba psychiczna) i ciesz się, że masz diagnozę IBS, naprawdę wiele osób by tu taką chciało, bo mimo wszystko to sporo problemów mniej (mimo objawów IBS przypominających IBD).

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 08 sie 2014, 13:00

iza121,
dzieki... zastanawiam sie nad ta psychoteriapia. wczesniej jakos nie byla mi potrzebna, teraz widze ze jest to ostatnia deska ratunku :)

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃

Post autor: Maatylda » 08 sie 2014, 13:13

Agula84, poproś lekarza POZ o skierowanie do poradni zdrowia psychicznego z dopiskiem, że na psychoterapię (do psychologa), bo chyba inaczej wpiszą Cię do psychiatry. Jakoś tak to działa, ale warto zadzwonić do takiej poradni i dopytać jak ma wyglądać skierowanie na to co chcesz otrzymać w takim ośrodku.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 08 sie 2014, 13:38

Agula84 pisze:zastanawiam sie nad ta psychoteriapia. wczesniej jakos nie byla mi potrzebna, teraz widze ze jest to ostatnia deska ratunku
szczególnie, że widzisz tą zależność pomiędzy stresem, a dolegliwościami, a psychoterapia może pomóc w radzeniu sobie z emocjami właśnie (w sumie to zaszkodzić nie może).

Maatylda pisze: poproś lekarza POZ o skierowanie do poradni zdrowia psychicznego
Ja bym jednak proponowała iść do psychiatry tylko po skierowanie (nie po leki), powiesz, że masz problemy z jelitami i wpisze Ci somatyzację, da skierowanie i nie będziesz go już więcej widziała. Do psychiatry skierowanie nie jest potrzebne. Lekarzowi POZ bym tego nie mówiła, bo zwyczajnie jest ryzyko, że później będzie Cię tak traktował, że wszystko z czym tam przyjdziesz będzie somatyzacją :wink:

vva
Debiutant ✽

Post autor: vva » 09 sie 2014, 11:24

cześć,
pozwolę sobie dołączyć się do tego wątku. nie ukrywam że szukam pomocy i rady :(
krótkie przedstawienie się: mam 24 lata, przez 12 lat byłam wegetarianką, teraz raz na jakiś czas jem ryby (dlaczego - to zaraz wytłumaczę); od niepamiętnych czasów mam problemy z jelitami, najprawdopodobniej "odziedziczone" po ojcu, bo on ma dokładnie to samo albo i gorzej niż ja.
co ważne: uprawiam sport półzawodowo w kierunku zawodowstwa, więc moje problemy zdrowotne wybitnie uprzykrzają mi życie.

w czym problem: łatwo możecie sobie wyobrazić na czym polega kłopot. właściwie zdążyłam się przyzwyczaić do tego, że codziennie, dzień w dzień, przez pół dnia - od popołudnia - boli mnie brzuch. rano miałam skłonności do rozwolnień, wieczorami wręcz przeciwnie. i tak w kółko. uwielbiam warzywa i owoce, więc stanowiły one właściwie podstawę mojej diety, i jak się okazało potwornie sobie tym szkodziłam. nie muszę chyba wspominać o tym, że wybranie się na popołudniowy trening wymagało ode mnie ciągle ekwilibrystyki, a i tak nie zawsze kończyło się to sukcesem.

miałam dwie gastroskopie (na jednej wyszedł helicobacter, który został wytruty antybiotykami; na obydwu refluks, poza tym czysto), kilka razy usg brzucha (wszystko ok).

w ciągu ostatnich kilku lat już kilku lekarzy sugerowało mi IBS, ale prędzej czy później dawałam sobie spokój z wytycznymi dot. diety, bo nic się nie poprawiało, a ja psychicznie cierpiałam jeszcze bardziej. ostatnio jednak miarka się przebrała, ponieważ:
- na każdych tegorocznych zawodach miałam bardzo poważne problemy z kolkami, które właściwie nie dały mi biec; z docelowych zawodów musiałam zrezygnować. poświęcam dużo dla sportu i jestem w stanie poświęcić jeszcze więcej, więc problem tego rodzaju - cały rok przygotowań i niemożność wystartowania w najważniejszych zawodach - jest dla mnie ciosem;
- jeśli jestem nie-głodna (nawet nie powiem "najedzona", ale po prostu "nie bardzo głodna") mam wielki, wystający bebech :(
- plus te wszystkie objawy o których pisałam wyżej.

poszłam więc do lekarza z zamiarem ostatecznego załatwienia tej kwestii. dostałam 10-dniową kurację metronidazolem, debretin i "na wszelki wypadek" spasmolinę. no i przede wszystkim wytyczne dot. jedzenia: bez nabiału, bez surowych warzyw i owoców, bez strączkowych, bez pieczywa, najlepiej bez glutenu. czyli jak dla mnie to synonimiczne do "może pani jeść nic" ;) jakoś sobie radzę, ale jest ciężko, bo czasem mam wrażenie że naprawdę nie mam co jeść albo jem w kółko to samo. zaczęłam od czasu do czasu jeść ryby, żeby nie narobić sobie niedoborów. lekarz mi mówi, żebym zaczęła już rozszerzać dietę i eksperymentować, ale jak mam eksperymentować, skoro nadal nie jest OK? poprawa jest ogromna, to prawda. poprawiło się właściwie z dnia na dzień, bo wreszcie nie boli mnie brzuch (z kilkoma wyjątkami od 3 tygodni; czasem mnie boli właściwie nie wiadomo od czego..), ale z kolkami i z wystającym brzuchem nadal nie mogę sobie poradzić. męczy mnie to strasznie :( dosłownie dwa dni temu byłam na usg jamy brzusznej i lekarka mnie wprost przepraszała, że nie znalazła żadnej anomalii. może ktoś z Was będzie miał jakieś rady..?

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 09 sie 2014, 12:13

vva, gastroskopia była, ale czy ktoś kiedykolwiek badał Cię endoskopowo "od dołu" ? :neutral: prócz bólów brzucha i "wystającego bebecha" masz jeszcze jakieś inne objawy ze strony dolnej części przewodu pokarmowego?

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 09 sie 2014, 13:34

iza121 pisze:
Jac pisze:To prawda, przy IBS nie ma krwawień.
przy IBS nie ma ale już przy hemoroidach mogą występować
Oczywiście masz rację. Chodziło mi o krwawienia "z głębi" układu pokarmowego, że tak to nazwę...

iza121 pisze:
Jac pisze:Może tacy lekarze potrafią zdiagnozować CD/CU, ale nie mają doświadczenia pozwalającego zidentyfikować Twój przypadek ?
14 lekarzy? :neutral: 1-3 może być nieudolnych ale nie 14 - to tak na zdrowy rozsądek.
Znów przyznam Ci rację. Chyba, że idzie się do kolejnych lekarzy już z otrzymaną wcześniej diagnozą, to wtedy niektórzy mogą nie chcieć podważać kompetencji poprzedników.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”