Aspiryna zwiększa ryzyko CD

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Aspiryna zwiększa ryzyko CD

Post autor: Mamcia » 06 lip 2010, 14:20

Aspiryna przyjmowana zbyt często zwiększa ryzyko groźnej choroby jelit

* Ze świata nauki; 2010-05-05; PAP

Regularne przyjmowanie aspiryny dłużej niż przez rok grozi rozwojem choroby Leśniowskiego-Crohna - ostrzegli naukowcy podczas konferencji Digestive Disease Week w Nowym Orleanie, informuje serwis Eurekalert.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekły, nieswoisty proces zapalny ściany przewodu pokarmowego. Może dotyczyć każdego jego odcinka, lecz najczęściej lokalizuje się w końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej jelita grubego.

Przyczyn choroby jest wiele, ale wstępne badania przeprowadzone na wycinkach tkanek przewodu pokarmowego zasugerowały, że aspiryna może uszkadzać ściany jelit. W celu sprawdzenia związku długotrwałego przyjmowania aspiryny z ryzykiem choroby doktor Andrew Hart z University of East Anglia School of Medicine wraz z zespołem badał historię medyczną 200 tysięcy ochotników (w wieku od 37 do 74 lat) z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Niemiec i Włoch.

Uczestnicy projektu na początku badania byli zdrowi, po kilku latach część z nich zachorowała na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Naukowcy stwierdzili, że przyjmowanie aspiryny przez rok lub dłużej pięciokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna, natomiast nie wpływa na ryzyko zachorowania na wrzodziejące zapalenie okrężnicy.

Jak tłumaczy doktor Hart są to narazie wstępne dane, ale wszystko wskazuje na to, że aspiryna jest jednym z wielu czynników mogących wpływać na ryzyko zachorowania na chorobę Crohna.

Jednocześnie autor dodaje, że aspiryna ma wiele zalet - między innymi pomaga zapobiegać zawałom i innym chorobom serca. W związku z tym naukowcy nie namawiają do odstawienia tego leku, ponieważ ryzyko rozwoju choroby Crohna u pacjentów przyjmujących długotrwale aspirynę pomimo wzrostu pozostaje stosunkowo niskie - tylko jedna na 2 tysiące osób choruje.

Naukowcy planują przeprowadzenie dalszych szczegółowych badań związku stosowania aspiryny z chorobą Leśniowskiego-Crohna, a także zbadania innych potencjalnych czynników ryzyka, w tym diety.(PAP)
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Yamato
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Re: Aspiryna zwiększa ryzyko CD

Post autor: Yamato » 08 lis 2010, 12:01

No cóż tu dużo pisać.. mi ten wniosek dawno się nasunął, w momencie zachorowania okazało się, że jestem uczulony na salicylany - czyli główny składnik aspiryny oraz pierwszego lekarstwa jakiego brałem na CU (nie pamiętam nazwy).

Uczelnie na coś takiego jest na prawdę przykre - zespół Stevensa-Johnsona

i tak btw. gdzieś wyczytałem, że maliny także mają salicylany w naturalnej postaci.
Zdrowy inaczej od 10 lat ;)

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 08 lis 2010, 13:56

Ja nie zapomne jak dzieki Aspirynie właśnie nabawiłam sie swojego drugiego (w karierze mojego Crohna) zaostrzenia. To co przeżyłam w WC gdy zobaczyłam w muszli 'kałużę' krwi to tylko ja wiem... Myślałam, ze mi jelito pękłó, albo cos w tym rodzaju, po prostu wypróżniłam sie krwią. Od tego czasu nawet nie mam w domu Aspiryny.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 08 lis 2010, 14:28

Mamcia pisze:Jednocześnie autor dodaje, że aspiryna ma wiele zalet - między innymi pomaga zapobiegać zawałom i innym chorobom serca.
Co ciekawe, aspiryna z drugiej strony ma zmniejszac ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - wyniki badan brytyjsko-szwedzkich opublikowano w pazdzierniku w "The Lancet"
Streszczenie tutaj: http://www.thelancet.com/journals/lance ... 7/abstract

mjmartino
Początkujący ✽✽
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: mjmartino » 09 lis 2010, 09:26

Małe dawki do 70mg ma pozytywny wpływ z tego co ostatnio czytałem... ale nie pamiętam czy to ta sama publikacja to jest link wyżej.
NFZ i biurokracje trzeba zlikwidować!
A lekarzy leczących na oko pozbawić prawa wykonywania zawodu!

Asamax 500 2|0|1
Budenofalk 3mg 0|0|0
Acidium Folicum 15mg 0|0|0 | co 2 dzień
Debutir 0|0|0
Colostrum 0|0|0
Imunoglukan 0|0|0
Bioastin Supreme 0|0|0 (6mg astaksantyna)

Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi!

LUIS
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: LUIS » 05 lis 2011, 15:28

No ciekawe a co powiecie na ten kontr artykuł o aspirynie
http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi ... index.html
:lol:

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 05 lis 2011, 15:33

żadna nowość, popatrz na posty powyżej Twojego :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 07 lis 2011, 12:37

Zdecydowanie Aspiryna szkodzi i ma swój udział w powstawaniu Crohna,
co ciekawe nie stwierdzono korelacji między regularnym stosowaniem aspiryny a CU :

http://www.medscape.com/viewarticle/749086
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”