Strona 1 z 4

Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 07 lip 2008, 15:54
autor: psycholinka
Piszę pracę magisterską na temat powyższy, wielu z Was pomogło mi wypełniając moje upierdliwe ankiety:-) Poniżej wklejam dane znalezione w artykułach naukowych:

W Anglii przeprowadzono obszerną analizę danych z Oxford Rcord Linkage Study (Kurina, Goldacre, Yeates, Gill, 2001). Jest to baza danych, która zawiera dane chorych już od 1963 r. Badanie było dwuetapowe; w pierwszym etapie przeanalizowano chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) (n = 7268) i chorobę Leśniowskiego – Cohna (n = 5231) pod kątem odpowiedzi na pytanie, czy nieswoiste zapalenia jelita (IBD) powodują depresję lub stany lękowe? W drugim etapie przebadano pacjentów z depresją (n = 41 324) i stanami lękowymi (n = 12 687) aby dowiedzieć się, czy oba zaburzenia są predyktorami zachorowania na nieswoiste zapalenia jelita. Okazało się, że wcześniejsza diagnoza depresji lub stanów lękowych nie jest częstsza u pacjentów chorych na chorobę Cohna, w porównaniu do populacji kontrolnej. Natomiast taka sama diagnoza jest predyktorem zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, w porównaniu do populacji kontrolnej. Jeszcze silniejsza zależność między depresją i stanami lękowym a colitis ulcerosa występowała gdy zaburzenie psychiczne było zdiagnozowane na krótko przed zdiagnozowaniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Natomiast zależność pomiędzy colitis ulcerosa a depresją była istotna, gdy diagnoza depresji poprzedzała diagnozę choroby somatycznej o co najmniej 5 lat. Okazało się również, że depresja i stany lękowe częściej występują po zdiagnozowaniu choroby Leśniowskiego – Cohna, a zależność była jeszcze silniejsza, gdy diagnoza zaburzenia psychicznego następowała po mniej niż rok od diagnozy choroby somatycznej. Wrzodziejące zapalenia jelita grubego było istotnym statystycznie predyktorem wystąpienia depresji (ale nie stanów lękowych), i znowu zależność była silniejsza gdy diagnoza zaburzenia psychicznego następowała po mniej niż rok od zdiagnozowania choroby somatycznej. W mniemaniu autorów, dane te dowodzą, że koncentracja ryzyka depresji lub stanów lękowych rok lub mniej przed diagnozą wrzodziejącego zapalenia jelita grubego sugeruje, że oba zaburzenia psychiczne mogą być konsekwencją wczesnych symptomów niezdiagnozowanej choroby gastroenterologicznej. Z drugiej strony dane te są kompatybilne z hipotezą, że zaburzenia psychiatryczne mogą być etiologicznymi czynnikami ryzyka u chorych na colitis ulcerosa.
Mittermeier i in. przeprowadzili podłużne badanie (2004) na 60 pacjentach chorych na chorobę Leśniowskiego – Cohna (n = 47) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (n = 13). Przez 18 miesięcy uczestnicy byli badani co kwartał m.in. kwestionariuszem depresji Becka i kwestionariuszem Spielbergera – STAI, dotyczącym lęku. Depresję wykryto u 28% chorych. 59% ankietowanych miało przynajmniej jedno zaostrzenie choroby w przeciągu 18 miesięcy trwania studium. Analiza regresji pokazała istotną zależność między wynikami w kwestionariuszu Becka a ogólną liczbą zaostrzeń po 12 i 18 miesiącach. Wykazano również istotną statystycznie korelację między lękiem a częstością nawrotów choroby.

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 07 lip 2008, 17:40
autor: Cinimini
U mnie wszystkie cztery zaostrzenia byly poprzedzone silnymi stresami i nieprzyjemnymi sytuacjami zyciowymi ....

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 07 lip 2008, 21:34
autor: doelli
Coś w tym jest,bo u mnie pierwsze objawy CD zaczęły się, jak wyjechałam z domu i zaczęłam żyć w nowym miejscu, po podjęciu , tak mi się w tedy wydawało, życiowej decyzji. Stres i duży wysiłek psych-fizyczny.

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 07 lip 2008, 21:57
autor: Cinimini
a zaczelo sie dokladnie tak sam ...
doelli pisze:pierwsze objawy CD zaczęły się, jak wyjechałam z domu i zaczęłam żyć w nowym miejscu, po podjęciu , tak mi się w tedy wydawało, życiowej decyzji. Stres i duży wysiłek psych-fizyczny.
- wyjechalam na studia, do szkoly tanca ... stres, wysilek, zle odzywianie, przemeczenie ....

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 08 lip 2008, 14:09
autor: Natalka
U mnie pierwszy rzut choroby był poprzedzony silnym dwutygodniowym stresem, następne rzuty też powodowane stresem, myślę że u mnie tylko stres wywołuje zaostrzenia, nic innego, żadne jedzonko.

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 08 lip 2008, 14:54
autor: Promyk Słońca
Ja cały rok 2007 miałam stresujący - sprzedaż mieszkania, mieszkanie u teściowej, kredyt, kupno mieszkania, remont generalny kupionego mieszkania, ale myślę, że najbardziej przeżyłam śmierć synka mojej bliskiej koleżanki. Uczestniczyłam praktycznie każdego dnia w jego strasznej chorobie, w leczeniu, w szpitalu i w odchodzeniu. Teraz już wiem, że w lutym 2008 przechodziłam depresję z lękami, a wtedy wydawało mi się, że to nadeszło przesilenie wiosenne. Nie miałam siły na nic, miałam zaburzenia widzenia, bolała mnie głowa, mogłam tylko spać, a jak zasypiałam to bałam się, że się już nie obudzę. Wkręcałam sobie film, że coś się ze mną dzieje bardzo złego. To było straszne. Miesiąc później biegunka i krew. Dla mnie, osoby zawsze zdrowej i silnej, kolejny cios i totalne zagubienie. Z pomocą Boga, trafiłam do odpowiednich specjalistów i na dzień dzisiejszy (po 4 miesiącach od pierwszych objawów) moje jelitko ma remisję. Psychika jest w tej chorobie bardzo ważna, a ja jestem wrażliwą osobą.

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 08 lip 2008, 16:13
autor: Agikkus
U mnie tez CU pojawilo sie po raz pierwszy w trakcie organizowania mojego slubu (na odleglosc). Po 2 miesiacach przeszlo. Drugi atak, juz bardzo silny pojawil sie w momencie objecia nowego stanowiska w pracy. Wiazaly sie z tym stres, wieksza odpowiedzialnosc i jeszcze kilka innych nieprzyjemnych czynnikow!

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 26 lip 2008, 15:08
autor: darosz87
Pierwszy raz zobaczyłem krew w stolcu gdy wracając z wycieczki miałem bardzo silną ochote wyprużnienia ale musiałem czekać na to aż dotre do domu. po tym incydencie długo długo nic. Egzamin gimnazjalny wybór nowej szkoły w między czasie walka z ojcem alkoholikiem no i pod koniec pierwszej klasy LP egzamin komisyjny a na drugi dzień po egzaminie wizyta w klinice dziecęcej we wrocławiu przetaczanie krwi ect. i tak to sie zaczeło kolejne ostre żuty choroby zawsze zaczynały sie od zaparcia teraz też sie tego boje pozdrawiam

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 26 lip 2008, 17:22
autor: Confutatis
A tak w skrócie, bo nie chce mi się tyle czytać ;] :

Czy lęki i depresje wywołują Colitis Ulcerosa, czy to Colitis Ulcerosa powoduje depresje i lęki?? :?: :!:

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 26 lip 2008, 22:21
autor: Confutatis
No już dobra, dobra, może się zagłębię w lekturę tego tekstu...

Ale już nie dzisiaj, idę spać... :twisted: :mrgreen:

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 27 lip 2008, 14:31
autor: darosz87
tak tak symfonia jest super:D:D:D

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 27 lip 2008, 16:08
autor: Confutatis
Jeju, za dużo tekstu, takie typowe naukowe pustosłowie, w dodatku nie podzielone na akapity... Słowna papka, której tak wiele mamy i tak w dzisiejszych propagandowych mediach. :evil:

Chyba rzucę monetą. :wc:

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 27 lip 2008, 19:55
autor: pola
uwielbiam symfonię :)

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 27 lip 2008, 20:15
autor: Emilo
U mnie to samo studia pierwsza sesja i odrazu sie przyplatalo CU i po studiach :roll:

Re: Lęk i depresja a częstość nawrotów w CU i CD

: 27 lip 2008, 21:25
autor: Confutatis
Emilo pisze:studia pierwsza sesja i odrazu sie przyplatalo CU i po studiach :roll:
Jak to? Co masz na myśli? Przerwałeś studia z powodu CU?! :?: :!: 8O

Można wiedzieć, jakiego rodzaju to studia?...