"Świat & ludzie" artykuł

Wątki z linkami do arykułów/programów/wywiadów związanych z NZJ.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

"Świat & ludzie" artykuł

Post autor: Raysha » 27 lis 2006, 14:49

"...ból brzucha,wzdęcia,zaparcia czy biegunki zdarzaja się każdemu.Jesli jednak regularnie uprzykrzają Ci życie, to znak, że cierpisz na zespół jelita drażliwego.Jak tu celebrować posiłek,skoro każdy kęs jedzenia wywołuje rewolucje w brzuchu i przykre, często bolesne dolegliwości gastryczne? To własnie codzienny problem osób cierpiących na tę przypadłość, kotóra- choć w gruncie rzeczy niegroźna - zamienia życie w pasmo w udręki. Chroba może przejawiać się w różny sposób: od uczucia dyskomfortu aż po skurcze i dotkliwe bóle, które pojawiają sie lub nasilają od razu po posiłku i łagodnieją po wyróznieniu.Typowe są uporczywe wzdęcia, zaparcia lub biegunki i nagle parcia na stolec albo zmainy wyglądu stolca.Choć zostało dowiedzione że, zespół jelita drażliwego nie ma żadnego związku z wystepowaniem nowotworów,jednak wielu chorych panicznie obawia się raka. Dolegliwości mają różne nasilenie.U niektórych osób sa niemalże na porządku dziennym, u innych wystepuja sporadycznie.Zwykle dręczą chorych podczas dnia i ustepują w nocy. Mogą je nasilać lub wyzwalać okreslone sytuacje,np.sres.Jest on niezaprzeczalnie jednym z tych czynników,które wywołują bądź zaostrzają objawy nadwrażliwości jelita.Nadmiernie obciążenie pracą, jej brak lub problemy w życiu osobistym znajdują odbicie w nasileniu dolegliwości. Podobnie działają uzywki:alkohol,kawa,czarna kawa i inne napoje zawierające kofeinę,typu coca-cola.Dlatego chorzy raczej powinni ich unikać. Trudno sformułować ogólne wskazówki dietetyczne dla osób drażliwym jelitem,poniewaz symptomy są bardzo różne.Nie ulega jednak wątpliwości, że niektóre pokarmy mogą wywoływać lub nasilać dolegliwości.Często zespół jelita drazliwego idzie w parze z nietolerancją mleka,dokładniej cukru mlecznego - laktozy. Dlaczego niektórzy znas są skazani na życie z karpysnym jelitem a inni nie? Do konca nie wiadomo. Wiadomo, że nad wędrwką posiłku przez przewód pokarmowy czuwa ponad 100 milionów komórek nerwowych.Zakłada się, że u osób chorych na zespół jelita dazliwego wystepują różne zaburzenia w przekazywania impulsów nerowych między tymi komórkami a komórkami mięśniowymi i stąd biora się dolegliwości, Specjalistyczne badania nie wykazują,niestety ,żadnych zmian w jelicie. Na szczęście choroba nie ma również groźnych następstw.Zwykle po raz pierwszy atakuje między 20 a 40 rokiem zycia.Znacznie częściej na drażliwe jelito cierpią kobiety niż mężczyźni. Na jakiej podstawie lekarz stwierdza, że cierpimy na zespół jelita drażliwego? Ponieważ choroba nie powoduje zmain w jelicie, nie ma badania, które pozwoliłoby ją od razu wykryc. Najpierw więc trzeba wykluczyć,że za dolegliwościami kryje sie jakies inne schorzenie.To właśnie w tym celu lekarz wzleca wykonanie szeregu badań: od badań labolatoryjnych krwi, poprzez badania kału na obecość krwi utajonej,pasozytów lub bakterii,aż po badanie endoskopowe jelita.Ważna wskazówka jest informacja od jak dawna dolegliwości sie utrzymują.Zespół jelita drażliwego podejrzewa sie wówczas,gdy objawy utrzymuja się lub nawracją przynajmniej przez trzy miesiące. Na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet co szósta osoba,ale niewiele z nich idzie do lekarza Warto jednak pokonac skrepowanie i udac się do specjalisty.Choc nie ma skutecznego leku na to, jednak są preparaty ,które łagodzą objawy jelita drażliwego.Pomocne moga także okazać się środki uspakajające czy przeciwdepresyjne. I przede wszystkim należy unikać stresów, które nasilaja objawy choroby, atakże stosowac odpowiednią diete."

Jak uspokoić jelito
-jedz powoli, małymi kęsami i dokładnie przeżuwaj pokarm
-postaraj się wykluczyc z diety tłuste potrawy
-unikaj pokarmów smazonych oraz wzdymających (np.warzyw strączkowych,kapusty,cebuli)
-unikaj stresu i wczasie posiłku nie prowadź trudnych rozmów
-nie łykaj jedzenia w biegu,pomiędzy jedna czynnościa a drugą
-jeśli cierpisz na zaparcia,duzo pij i jedz zwności bogatą w błonnik (produkty z pełnego ziarna,nasiona,warzywa,owoce)
-jeżeli cierpisz na biegunki,ogranicz spozycie mleka i nabiału
-aktywności fizyczną:gimnastyka,jazda na rowerze albo spacery u wielu osób łagodza dolegliwości

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: "Świat & ludzie" artykuł

Post autor: kasia88 » 27 lis 2006, 20:37

Mikrusia pisze:unikaj stresu
Mogliby jeszcze napisać, jak to zrobić :wink:
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 28 lis 2006, 08:25

olać wszystko :wink:
jak ci się pogarsza w pracy w szkole to nic jak mnie wyrzuca to nic bo ja nie moge sie stresowac :lol:
jak nie ma kasy to nic pójde pod kościół :lol:
a jak jeststes zapracowana to tesh nic odetchnij sobie praca nie zajac nie ucieknie :lol:

chyba o to chodziło :twisted:

Awatar użytkownika
Nelka-bez-lizaka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Nelka-bez-lizaka » 03 gru 2006, 22:43

Mi kiedyś przypuszczali zespoł jelita drażliwego ... Musiałam pić taki syrop niedobry... ale jednak okazało się, że to CROHN :P
Najważniejsze jest to...by żyć na przekor wszystkiemu;)
'My dzieci Crohna...'
Wolność słowa to sie liczy (;

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 12 gru 2006, 02:02

Mikrusia pisze:Jak uspokoić jelito
-jedz powoli, małymi kęsami i dokładnie przeżuwaj pokarm
-postaraj się wykluczyc z diety tłuste potrawy
-unikaj pokarmów smazonych oraz wzdymających (np.warzyw strączkowych,kapusty,cebuli)
-unikaj stresu i wczasie posiłku nie prowadź trudnych rozmów
-nie łykaj jedzenia w biegu,pomiędzy jedna czynnościa a drugą
-jeśli cierpisz na zaparcia,duzo pij i jedz zwności bogatą w błonnik (produkty z pełnego ziarna,nasiona,warzywa,owoce)
-jeżeli cierpisz na biegunki,ogranicz spozycie mleka i nabiału
Hehe, czyli w skrocie nie jedz nic dobrego i o niczym nie mysl. Nic nie rob. :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 12 gru 2006, 14:04

Mol pisze:Nic nie rob
oddychać oficjalnie nie zakazali :wink:
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 12 gru 2006, 14:56

Jak zaczniesz myslec, ze mozesz zapomniec oddychac, dopadnie Cie stres i co wtedy? :lol: Mi tak sie juz kilka razy zdarzylo... :razz:
Obrazek

Awatar użytkownika
Agata17
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Agata17 » 12 gru 2006, 18:45

boshee jak ja czytam co wy tu napisaliscie to juz mnie stres dopada HELP!! :lol:

lucypah
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: lucypah » 20 gru 2006, 23:11

musze przyznac ze ja lamie 5 z tych przykazan kazdego chorego
Mol pisze:Jak zaczniesz myslec, ze mozesz zapomniec oddychac, dopadnie Cie stres i co wtedy? Mi tak sie juz kilka razy zdarzylo...
gorzej jest jak sobie przypomnisz ze ze o czyms zapomniales tylko nie wiesz o czym- stres spowodowany niczym, plamy na sloncu i ksiezycu tez robia swoje :D
Agata17 pisze:boshee jak ja czytam co wy tu napisaliscie to juz mnie stres dopada HELP!!
a ja sie stresuje ze ty sie stresujsz ;p

btw a jak by komus palec utknal podczas oczyszczania grnych drog oddechowych?? majac swiadomosc ze to obciach :D to jakiiiiiiiiii stres wtedy

Awatar użytkownika
Agata17
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Agata17 » 22 gru 2006, 17:49

lucypah pisze:a ja sie stresuje ze ty sie stresujsz

jeszcze troche to wszyscy popadniemy w paranoje bo bedziemy sie stresowac tym jakby sie tu nie stresowac :lol:

lucypah
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: lucypah » 22 gru 2006, 17:53

Agata17 pisze:jeszcze troche to wszyscy popadniemy w paranoje bo bedziemy sie stresowac tym jakby sie tu nie stresowac
no to dopiero jest dylemat- najlepiej nic nie robic- chodz to tez pewnie stresuje :D

Zablokowany

Wróć do „NZJ w mediach”