Ankieta jakość życia ze stomią

Tutaj prosimy o pomoc i pomagamy:
w wypełnianiu ankiet, petycji;
w pracach magisterskich, naukowych (nie zapominamy o pełnym tytule i nazwisku promotora)
oraz w tworzeniu poradników itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
darek 131
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: podkarpackie

Ankieta jakość życia ze stomią

Post autor: darek 131 » 25 cze 2010, 13:29

Witam wszystkich forumowiczów, zachęcam do oddania swojej opinii na temat jakości życia życia i jej determinantów, dotychczas dzięki Wam i moim koleżankom pielęgniarkom przebadaliśmy 220 osób ze stomią w tym około 50 z ileostomią, zachęcam wszystkie osoby, które muszą funkcjonować z brzusznym odbytem do wyrażenia opinni i udziałw badaniu - dzięki Waszej opinii możemy kreować i zmieniać pielęgniarstwo stomijne, link do narzędzia znajduje się na tej stronie. Proszę abyście się nie zniechęcali gdyż narzędzie zawiera kilka stron standaryzowanych uznanych w świecie naukowym kwestinariuszy, ich wypełnienie zajmuje nie więcej niż 15 minut.
Pozdrawiam Darek B. Podkarpacki Ośrodek Onkoloiczny Brzozów, UR Rzeszów

http://ankieta.cem.pl/index.php?sid=63885&lang=pl.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2010, 22:57 przez darek 131, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Ankieta jakość życia ze stomią

Post autor: Raysha » 25 cze 2010, 14:45

darek 131, a gdzie ankieta?

darek 131
Debiutant ✽

Post autor: darek 131 » 25 cze 2010, 18:41

Ostatnio zmieniony 25 cze 2010, 22:58 przez darek 131, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 25 cze 2010, 19:05

darek 131, piszę, że trzeba się zalogować...

darek 131
Debiutant ✽

Post autor: darek 131 » 25 cze 2010, 22:59

Mikrusia pisze:darek 131, piszę, że trzeba się zalogować...
przepraszam wkleiłem link, z którego wprowadzam papierowe wersje - już porawiłem, dzięki za zwrócenie uwagi

Awatar użytkownika
Remedios44
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: lubelskie

Post autor: Remedios44 » 02 lip 2010, 15:21

W pytaniu o rodzaj stomii, oprócz kolostomii i ileostomii, powinna być jeszcze urostomia (bardzo często pomijana w ankietach).
Nawet gdy życie spycha cię najmocniej w dół, wciąż mierz wysoko. Wspinaj się na drabinę, podskakuj, choćbyś sam sobie wydawał się śmieszny ze swoją chęcią latania. Wszyscy mamy skrzydła, ale by latać, potrzeba wysiłku.

CU od 2002, ileostomia od 2004.

darek 131
Debiutant ✽

Post autor: darek 131 » 02 lip 2010, 20:55

Niestety nie może być urostomii, gdyż w założeniach metodologicznych do mojej pracy mam badać wyłąćznie osoby z przetoką jelitową, osoby z urostomią stanowią odrębną grupę badawczą- oczywiście proszę nie zrozumieć mnie źle czytając to zdanie, myślę w apekcie metodologii badań
pozdr. darek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 lip 2010, 23:40

Dostaję szału, gdy nie mogę przejrzeć ankiety bez wpisania do niej jakiś wymyślonych danych.
Takich metod chwytają się firmy marketingowe i nie powinny być stosowane w badaniach naukowych. Wypełniając ankietę udziela się na początku dość wrażliwych informacji nie wiedząc co będzie dalej. Nie tędy droga. ta metodą można zbierać informacje do. preferencji kosmetyków, napojów gazowanych, a nie ..... no właśnie czego????
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

darek 131
Debiutant ✽

Post autor: darek 131 » 03 lip 2010, 14:42

Bardzo proszę sprecyzuj co masz na myśli bo nie wiem do czego zmierzasz,
kwestionariusze ankiet mają taką konstrukcję - jeśli składałaby się wyłącznie z pytań otwartych nic byśmy nie zbadali - wtedy stosujemy kw. wywiadu, jeżeli natomiast masz uwagi do skal standaryzowanych BSSS, AIS, WHOQOL, to nie mogę się wypowiedzieć są to narzędzia które cechują się na tzw; normalizacją, trafnościością , rzetelnością i są uznawane w świecie nauki.
darek

[ Dodano: 03-07-2010 ]
Pragnę przypomnieć, że ankieta ma określony cel, jeśli są w niej sformułowania, które Cie obrażają lub których nie rozumiesz to nie wypełniaj jej, jest anonimowa, natomiast robienie sobie żartów i wpisywanie różnych g.... nie świadczy o wysokim poziomie i wcale nie jest śmieszne...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 lip 2010, 17:28

Zajmuję się ankietami zawodowo i pod tym kątem na nie patrzę. Zaczynam wypełniać ankietę i po wpisaniu wielu danych - większość pół obowiązkowa dochodzę do wniosku, że pytania mi nie odpowiadają - czyli straciłam czas. Aby przejrzeć ankietę muszę więc wpisać fikcyjne dane i o to chodzi.
Pytanie obligatoryjne
Czy stomia ma wpływ na Pana/i życie intymne?
Wybierz jedną z następujących odpowiedzi
To pytanie jest obligatoryjne i to jest przesada. Co oznacza nie mam zdania. Czy 18 latka, która nie prowadzi takowego na to zaznaczyć???
Jedziemy dalej
Czy wystąpiły u Pana\i powikłania chirurgiczne stomii?
To pytanie jest obligatoryjne.
A ja jestem starą kobietą i nie wiem czy wystąpiły, czy nie
Skala WHOQL - jest tu podana w jakimś bardzo dziwnym tłumaczeniu?
Np.
Jak łatwo możesz się skupić?
Na ile jesteś zdolny/a zaakceptować swój wygląd? Moja odpowiedź na chwilę.
Szczerze powiem, że wersja, której używam też jest daleka od doskonałości jak to bywa z narzędziami, które mają być w założeniu croskulturowe (co za ohydne słowo)
Potem jest lepiej, ale
Proszę pomyśleć o osobie, która jest Panu/Pani najbliższa, takiej jak współmałżonek, partner, dziecko, przyjaciel lub ktoś inny. Jak ta osoba zachowywała się wobec Pana/Pani w ostatnim tygodniu?
I co ma zrobić stomik, który takiej osoby nie ma. Musi odpowiadać nieprawdę, a pytanie - jak wszystkie w tej ankiecie jest obligatoryjne. Na szczęście e-mail przy zapisie nie jest obligatoryjny.
Nie ma w tym złe woli tylko w przedostatnim pytaniu po spędzeniu pól godziny stwierdzam, że nie mogę dać odpowiedzi na obligatoryjne pytanie i odpadam.
W ten sposób zostaję zniechęcona do wypełniania jakichkolwiek ankiet na przyszłość.
Bardzo proszę o usunięcie moich wpisów - dane są nonsensowne, aby ankieta nie weszła w jakąś statystykę automatycznie.
Mnie nic nie obraża, a już na pewno nie pytania.
I jeszcze jedno wygląda na to, że ankieta pamięta IP mojego komputera, bo jak chcę na nią wejść to pojawia mi się częściowo wypełniona - jeśli tak wygląda anonimowość to gratuluję.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2010, 17:54 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

darek 131
Debiutant ✽

Post autor: darek 131 » 04 lip 2010, 00:11

Postaram się odpowiedzieć na część pytań
wpisy usunąłem
co do pytania o życiu intymnym owszem - jak zawsze w tej dziedzinie może być kontrowersja gdyż część osób starszych lub młodszych (dzieci nie badamy) może nie dotyczyć (proszę pamiętać że życie intymne to nie tylko s..) - zgadzam się i tak osoby w wersji papierowej zaznaczają, konsultowałem to z osobą która ma wiedzę w tym temacie i wersja nie mam zdania - czyli test likerta nie jest błędem, skala whool bref to wersja oryginalna prezentowana przez prof. L. Wołowicką - nie mogę jej zmienić, co do pytań dotyvczących wsparcia jeśli ktoś nie ma osoby , która go wspiera w odpowiedziach zaznacza wersję całkowicie nie prawdziwe - myślę że to jest rozsądne.
dzięki za dyskusję - chętnie odpowiem na każde pytania i przemyślenia jeżeli oczywiście są rozsądne. oczywiście narzędzie zostało zaakceptowane przez komisję bioetyczną - to w kwestii formalnej
Co do pytań obligatoryjnych to nie ja decydowałem tylko osoba kompetentna - proszę sobie wyobrazić gdyby tak nie było 90% ankiet musiałbym wyrzucić z powodu braku danych
co do anonimowości jest jak napisałem IP nic mi nie mówi sam wprowadzam ankiety papierowe którymi badam osoby na spotkaniach i w trakcie praktyki pielęgniarskiej

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 lip 2010, 10:54

A to wersja papierowa i elektroniczna nie będą równoważne. Należy przeprowadzić test równoważności. Co do logiki to nie na tym polegają, niestety ankiety. Moja mama, która wypełniała WHOQL rozwaliła te skalę logicznie, a na logice to ona się zna. Je jej też nie lubię WHOQL i widzę, że każda polska wersja jest zła, bez względu na autora, walidację i intencje. Porównanie tej wersji z angielską i niemiecka tez nie wypada dobrze, bo częściowo jest to dokładne tłumaczenie i wychodzi głupio lub zgoła inaczej, a częściowo poszukiwanie sensu (w niektórych przypadkach zbyt daleko od intencji).
Życzę powodzenia w pracy.

darek 131
Debiutant ✽

Post autor: darek 131 » 04 lip 2010, 13:41

Dzięki za wskazówki to brzmi rozsądnie, myślę że jako prezes ZG mogłaby mi Pani dużo pomóc w badaniu, zwłaszvcza że młode osoby nie pokazują się na spotkaniach Polilko a dostęp do nich jest znacznie utrudniony, a chętniej korzystają z internetu
pozdrawiam darek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 lip 2010, 18:07

My nie mamy informacji czy ktoś z naszych członków ma stomię, więc najlepszym sposobem jest forum. Kwartalnik, ze względu na brak finansowania PFRON nie ukaże się w terminie. W kolejnym numerze możemy umieścić informację, ale nie liczyłabym na to. natomiast convatec rozsyła nadal swoje wydawnictwo - dużo gorsze niż to redagowane w Polsce, ale może umieszczą info.

Mania
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mania » 14 lip 2010, 22:26

Ilekroć ktoś mnie prosi o wypełnienie ankiety dla stomików to zawsze są tego typu pytania jak:
Czy stomia ma wpływ na Pana/i życie intymne? itp, a niektóre to są nawet bardziej niż zabawne można nieźle się z nich :lol:
dlatego nigdy się tymi pytaniam nie przejmuję może dlatego że nie zważam na to czy ktoś wie czy nie że mam stomię.
Szczęście to jedna rzecz jaka się mnoży gdy się ją dzieli

ODPOWIEDZ

Wróć do „Petycje, ankiety, prace naukowe”